У Хмельницькій області 13 міст. Ми склали рейтинг за їхнім віком, починаючи від найстаршого до наймолодшого. Також написали для вас коротку історію заснування чи першої писемної згадки про кожне з них.

1. Полонне – 996

Місто згадувалося ще у давньоруських літописах. Археологічні знахідки виявили укріплення, яке знаходилось на території сучасної ветеринарної лікарні і датується Х-ХІІІ ст.

Залишки оборонної фортеці збереглися до нашого часу, тому поціновувачі старовини будуть мати нагоду відвідати Полонне.

2. Городок – 1362

Вперше про місто згадується в контексті перемоги Литви над татарами. Радимо відвідати місто любителям природи та прогулянок. Родзинкою міста є унікальна ботанічна пам’ятка природи “Дуб Черешчатий”. Також у містечку є древній костел Св. Станіслава

3. Кам’янець-Подільський – 1374

Одне із середньовічних міст Поділля, що славиться найбільш барвистою історією. Перебуваючи під владою різних народів, місто щоразу збагачувалося храмами та фортифікаційними спорудами.

Родзинкою міста залишається Кам’янець-Подільська фортеця та старе місто, яке дозволяє повернутися в старовинні часи без жодних зусиль.

4. Ізяслав – 1390

Місто утворене злиттям старого і нового міст Заслава. Історія розповідає про самобутність і високий рівень автономії на цих територіях.

Туристичний маршрут тут варто прокладати через руїни найдавнішого християнського храму Святого Йоана Хрестителя та поглянути на живописні руїни палацу князів Сангушків.

5. Дунаївці – 1403

Багато хто міг чути про дунаєвецькі підземні ходи. Є багато версій їх використання, але найімовірніший – відведення грунтових вод та переміщення людей.

Зі збережених досі пам’яток, які варто побачити на власні очі є залишки садиби Красінських – землевласників, що створили перший на цих територіях успішний суконний завод.

6. Деражня – 1431

Згадується як маленьке козацьке поселення. Вартує уваги особняк Раціборовського (сучасна районна лікарня), особняк адвоката Периторіна та прибутковий будинок 1912 року.

7. Хмельницький – 1431

Місцем найдавнішого поселення вважається територія сучасного парку ім. Чекмана. Саме тут р. Плоска впадає у Південний Буг. Перед входом у парк встановлено меморіальний камінь, що розповідає про перші поселення.

Гостям міста радимо відвідати центральну вулицю міста, на якій поки збереглося найбільше історичних будівель.

8. Красилів – 1444

Згадується в контексті передачі земель Михайлу Олехновичу. Місто перебувало у власності князів Острозьких, Заславських, Любомирських та Сангушків. Істориками виявлено сліди Красилівського замку ХІІ-ХІV ст., що знаходився на території сучасного цвинтаря. Через це пам’ятка не є дослідженою.

9. Волочиськ – 1463

Перша згадка в Подільському акті князів Збаразьких. У 1648 році місто було захоплене Б. Хмельницьким, але до складу Московії приєднане так і не було.

На жаль жодних пам’яток старовини не збереглось, проте цікавим може видатись музей, присвячений подіям Другої світової війни.

10. Нетішин – 1542

Вперше згадується у документі про поділ земель між вдовою князя Костянтина Острозького – Беатою Костелецькою  та її дочкою. Рекомендуємо прогулятися містом та поспілкуватися з місцевими жителями – саме вони розкажуть багато цікавих та маловідомих історій про ці краї.

11. Старокостянтинів – 1561

Хоча прийнято вважати засновником міста Костянтина Острозького, проте насправді воно є літописним містом Кобудем із “Літопису Руського”.

Місто багате старовинною архітектурою та парковими комплексами. Радимо оглянути замок князів Острозьких та залишки Домініканського монастиря. 

12. Шепетівка – 1594

Найперші свідчення про місто – запис володіння Андрія Ждярського. Радимо відвідати краєзнавчий музей, де можна поринути у глибочінь історичних фактів про місто та музей Островського.

13. Славута – 1633

Перша згадка пов’язана із наданням місту Магдебурзького права. Тут у кумисо-лікувальному санаторії перебувала Леся Українка. Радимо відвідати родинну усипальницю князів Сангушків – костел святої Дороти.

Джерело: https://vsim.ua/allnews