З початку осені в місті оштрафували понад 20 приватних домоволодінь – за спалення сухої рослинності та сміття передбачена відповідальність.
Стовпи диму й неприємний запах – це результати спалення сухої рослинності та сміття. Ледь не щодоби рятувальники Хмельниччини гасять пожежі від спалювання сухого листя та сміття на відкритих територіях. Такі випадки найчастіше трапляються у «розпал сезону»: щовесни та щоосені.
Спалення сухостою та сміття – заборонено законом. За ці дії передбачена адміністративна відповідальність. А у деяких випадках – і кримінальна.
Яку шкоду наносить спалення сухостою
При спалюванні листя в атмосферне повітря виділяються шкідливі речовини, такі як пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і ряд канцерогенних сполук, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини, посилюють негативний перебіг хронічних захворювань. Разом з листям горить сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери.
В Держекоінспекції у Хмельницькій області розповіли: спалювання листя шкодить навколишньому середовищу.
– Коли спалюється сухостій, то гине вся мікрофлора, що зазвичай бере участь у важливих біологічних процесах. Земляний родючий покрив, на якому спалюють траву, відновлюється лише через 5-6 років. Окрім того, в середовище викидаються речовини, що виділяються в процесі горіння та є шкідливими для органів дихання. Як бачимо на практиці дані діяння призводять до великої біди та завдають великої шкоди довкіллю, здоров’ю людини, – зазначила начальниця відділу зв’язків з громадськістю та ЗМІ Наталія Сологуб.
Як борються із порушниками в місті
Виявленням паліїв в тому числі займаються й інспектори міського управління екології та благоустрою. Усього їх у штаті 10: дев’ять по благоустрою й один з екології. Щодня вони проводять рейди й виявляють порушників. Також виїжджають на звернення громадян.
– В більшості випадків це діяльність приватного сектора. На своїх домоволодіннях люди складують відходи й спалюють. І по мікрорайонах інспектор в нас постійно проводить роботу. Звичайно, безумовно, не всі випадки можна зафіксувати.
Як зазначив виконувач обов’язків керівника управління Владислав Пукас – люди часто здійснюють правопорушення саме у вечірні час доби. Адже знають: робочий день в інспекторів завершується о 17 годині вечора. Відтак рейди намагаються проводити й у позаробочий час. Проблема в іншому: бракує працівників на всіх порушників.
– Звичайно, ми не намагаємося одразу людей штрафувати. Попередньо зі всіма розмовляємо і пробуємо донести до них. Адже в першу чергу з людьми треба розмовляти й пояснювати їм, що це не правильно й цього не треба робити й що таким чином вони шкодять в першу чергу собі.
Із початку осені інспектори управління екології склали понад 20 адмінпротоколів на власників приватних домоволодінь. Контролюють і діяльність підприємств. Особливо на Гречанах – як зазначив Владислав Пукас там є декілька установ, які регулярно нехтують екологічною свідомістю.
Яке покарання загрожує порушникам
Відповідно до правил благоустрою території міста Хмельницького забороняється спалювати листя, гілля, сухостій, сміття, побутові та інші відходи. За порушення вимог цих Правил статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність, яка тягне за собою накладення штрафу на громадян від 340 грн до 1 360 грн і на посадових осіб та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від 850 грн до 1 700 грн відповідно.
В Держекоінспекції у Хмельницькій області розповіли про покарання. Згідно зі статтею 77-1 КУпАП штраф за самовільне випалювання рослинності або її залишків передбачений штраф:
- для громадян – від 3 060 грн до 6 120 грн;
- для посадових осіб – від 15 300 грн до 21 420 грн.
У межах об’єктів заповідного фонду:
- для громадян – від 6 120 грн до 12 240 грн;
- для посадових осіб – від 21 420 грн до 30 600 грн.
За порушення правил пожежної безпеки у лісах відповідно до статті 77 КУпАП:
- для громадян – від 1 530 грн до 4 590 грн;
- посадові особи – від 4 590 грн до 15 300 грн.
Можлива і кримінальна відповідальність. Відповідно до статті 245 ККУ порушників можуть оштрафувати на 5 100 – 8 500 гривень або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Якщо ж це призвело до загибелі людей, масової загибелі тварин або інші тяжкі наслідки – можуть ув’язнити на термін від 5 до 10 років.
Куди подіти сухостій та сміття
У Хмельницькому зрізане гілля або ж інші відходи можна завезти на полігон твердих побутових відходів по вулиці Проспект Миру (в бік Олешина) – там безкоштовно проводять переробку гілля для населення. Юридичним особам потрібно укласти договір із комунальним підприємством «Спецкомунтранс».
В місті працює й Центр управління відходами, яке в тому числі приймає й опале листя – його компостують.
Опале листя можна використовувати на власній присадибній ділянці, зокрема як добриво. Можна проводити мульчування: укривати на зиму троянди, інші багаторічники, садову суницю, ягідні кущі, виноград, посадки часнику. Ще один варіант – компостування. Він слугуватиме добривом для всіх рослин, а проблема з утилізацією листя вирішиться сама собою, – такі поради дали в Департаменті екології та природних ресурсів Хмельницької обласної військової адміністрації.
Джерело: https://vsim.ua/allnews